Skip to main content
Marka Tescil

Marka Tescil Sorgulama

By Ocak 16, 2022No Comments

Marka Tescil Sorgulama?

Türk Patent (TPE) Marka Tescil Sorgulama

Marka Tescili almış olduğumuz bir şeklin ya da kelimenin diğer markalardan ayırt etmesini sağlar. Marka olarak seçtiğimiz bir kelimenin tescil için uygun olup olmadığını belirleyebilmek için türk patent üzerinden ya da herhangi bir marka tescil hizmeti veren firma üzerinden sorgularız. Marka Tescil firmasının sorgulamasından sonra eğer belirtilen kelime/isim Türk Patent’e daha önceden başvurulmamış veya çok ciddi benzer markalar bulunmuyorsa Tescil edilebilirliği ile ilgili bilgi verilir. Türk Patent Enstitüne başvuruda bulunduktan sonra bu isim Türk Patent uzmanı tarafından şekli olarak incelenir ve uygun görülmesi durumunda markanız 2 aylık süre içe yayına girer.Bu Süre boyunca markanıza itiraz gelmez ise bu markanın Marka Tescil Kararı çıkmaktadır.

marka tescil sorgulama

Marka Tescil Sorgulama İşlemi basit gibi görünse de uzman ekiplerce yapılmaktadır. Yüzeysel yapılabilecek marka sorgulaması yanıltıcı olabilir. Bu yüzden Türk Patent Marka Sorgulama sitesi kullanılır.

Marka Tescil Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Online marka sorgulama linkine tıklayarak markanızı ücretsiz olarak sorgulatabilir ve Tescil başvurusuna karar verebilirsiniz. Karşınıza çıkan formu doldurarak markanızı sorgulatabilirsiniz. Marka adı sorgulama işlemi ile birlikte markamızın hangi sınıfta tescile uygunluğu belirlenir. Marka Tescili için uygunluk söz konusu değil ise tarafınıza detaylı bilgi verilir ve markanın nasıl tescil edilebileceği ile ilgili yorumlarda bulunuruz.

İstediğiniz marka eğer farklı bir firma tarafından kullanılıyor ise markanızın ret alma durumu yüksektir. Bu yüzden Marka Tescil Başvurusundan önce bu alanda bir uzmana danışmak ve uzman tarafından markanızın incelenmesi ve araştırılması daha sağlıklıdır.

Marka Tescil Sorgulamanızda maddi olarak ve zaman olarak kayba uğramamanız için konu hakkında uzmanlarımızdan detaylı bilgiyi ücretsiz olarak alabilir ve markanızı sorgulatabilirsiniz 🙂 Detaylı Bilgi için Bize Ulaşın Markam Cepte.