Skip to main content
Logo Tescili

Logo Tescili Nedir?

By Ocak 19, 2022No Comments

Logo Tescili Nedir?

logo tescili nedir

Bir firmanın markasına ait özel olarak grafiker tarafından tasarlatılan görsel tasarımının Fikri Sınai Mülkiyet haklarının alınması işlemidir. Marka bilinci oluşturmak için Markanın; Görsel Logo Tescili ve İsim Tescilinin alınmış olması gerekmektedir. Logo Tasarımı, Firmayı ifade eden tasarlanmış bir kelime ya da herhangi bir sembol, şekil olabilir. Logo Tescili, firmaya ait ticari hizmetlerin yasal ve sorunsuz olarak sürdürülmesi için büyük önem taşımaktadır. Marka Tescil ve Logo Tescili bir bütün olup, Marka tescil işlemlerinin başlatılması durumunda Logo tescilinin de yapılması gerekmektedir. Bir işletme İlk olarak, kendine özgü tasarladığı Logo ve Markasıyla adını ve ününü alır. Her işletme girişimcisinin seçkin ve özgün bir Logo tasarımı yapması ve ardından işletmesinin fikri sınai haklarını korumak amacıyla tescil başvurusu yapması gerekir. Logo Tescili başvuru işlemi yapılmadan önce, logonun benzerlik araştırılması yapılması logo tescil başvurusu açısından önemlidir. Logo Tescil sorgulama işlemi için Markam Cepte uzmanlarımızla iletişime geçerek ücretsiz ön araştırma talebinde bulunabilirsiniz. Bu işlemin gereksiz görülmesi ya da atlanılması ile büyük emek ve yatırım yaparak oluşturduğunuz markalarınızda başvuru sürecinde logo tescil başvurunuza ret kararının gelmesi gibi olumsuz sonuçlara maruz kalabilirsiniz.

Logo Tescili Neden Önemlidir?

Logonuz en az markanız kadar değerlidir, tüketiciler markanızı söylerken aynı zamanda görsel olarak da hayal eder ve markanız görsel bir kimlik kazanır. Örneğin; Sabancı markasının ismini söylediğimizde Sabancı markasının “SA” logosu aklımıza ve gözümüzün önüne gelir. Tüketicinin zihninde görünmek, güvenilen bir marka kimliği oluşturmak, ürün ve hizmetlerini korumaya almak, Logo Tescil ve Marka Tescil işleminden geçmektedir. Logo Tescil ve Marka Tescil hizmeti işlemleriniz için uzmanlarımızdan destek alarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Logo Tescil Başvurusu

Logo tescil işlemleri marka ismi + şekil tek bir işlemde başvurusu yapılmakta olup, bunun için ekstra maliyetler ödemezsiniz. Marka Tescil başvurunuzun yapılması durumunda sonrasında ekleyeceğiniz Logo için yeniden marka tescil başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu yüzden Marka Tescili başvurunuza logonuz ile birlikte başvurmanızı öneriyoruz.

Logo Tescili Başvuru Süreçleri Nelerdir ?

 Logo Tescili müracaatınızdan sonra başvuru sürecinden itibaren maksimum 3 aylık süre içerisinde uzman ön inceleme ve değerlendirmesi yapılmaktadır. Uzman tarafından Tescile uygun bulunan logolar, 2 ay süre ile marka bülteninde yayınlanır, ilan sürecinde Logo Tescil başvurusuna itiraz edilmemesi durumunda tesciline karar verilir. Logo Tescili alınan logonun Tescil Belgesi ile 10 yıl boyunca koruma altına alınmaktadır. Koruma süresi tamamlanan logo tescilleri, her 10 senede bir yenilenmektedir. Yenilemenin yaptırılmaması durumunda Logo Tescili iptal olmaktadır.

Logo Tescil Başvurusu için Gerekli Evraklar;

Şahıs-Kişi Adına Logo Tescil Başvurusu için;

  • Nüfus Cüzdanı Sureti
  • Marka Tescil Logo Boyutları 7cm x 7cm ya da 5cm x 5cm 300 DPI Çözünürlük Ayarları
  • Logonun Örneği
  • Vekaletname (imza + kaşe)

Firma Adına Logo Tescil Başvurusu için;

  • Nüfus Cüzdanı Sureti
  • Vergi Levhası Nüshası
  • Yetkili İmza Sirküsü Nüshası
  • Logonun Örneği
  • Marka Tescil Logo Boyutları 7cm x 7cm ya da 5cm x 5cm 300 DPI Çözünürlük Ayarları
  • Vekaletname (imza + kaşe)

Logo Tescilinizin başvuru benzerlik sorgulaması ile yani marka tescil sorgulama işlemini, uzmanlarımızla iletişime geçerek sorgulatmanız, bu tarz olumsuzlukları önleyecektir.